26 June 2016

Ovocný páj s tvarohemPřišlo léto a s ním čas na ovocné páje. Stačí připravit křehké těsto, které vydrží v chladničce 48 hodin, navršit lahodnou náplň ze šťavnatého ovoce, které máte právě po ruce ( u nás doma to byly ostružiny, borůvky a jahody). Ovocnou náplň doladit různě ochuceným krémem a přikrýt vrstvou těsta, které můžete různě vytvarovat nebo ozdobit.
  Dnes jsem zvolila tvarohovou náplň a těsto navrchu jsem upravila jako mřížku. A protože jsem opět nepekla pouze z hladké mouky, ale přidala jsem i špaldovou, byla práce s těstem trošku těžší, ale když se trochu potrhalo při válení, dalo se to lehce spravit. Můžete ale určitě použít jen mouku hladkou, záleží na vás.

Na křehké těsto:  200g hladké mouky
                               60g špaldové mouky 
                               80g moučkového cukru (já použila třtinový namletý)
                               dřeň z poloviny vanilk. lusku (nebo 1 balíček vanilk. cukru)
                               špetka soli
                               170g másla
                               2 žloutky

Náplň:  250g měkkého tvarohu
              3 lžíce mascarpone
              80g mouč. cukru
              1 balíček vanilk. cukru
              1 vejce
              1 lžíce citronové šťávy
              1 lžíce nastrouhané citronové kůry
              ovoce dle chuti

Dohotovení:  1 vejce na potření

Obě mouky proseji s cukrem do mísy. Přidám špetku soli, dřeň z vanilk. lusku, na kousky nakrájené máslo a žloutky a zpracuji na pevné těsto. Zabalím ho do folie a nechám v chladu hodinu odležet. Po odležení znovu propracuji a rozdělím na dvě části. Většinu těsta rozválím na základ ( protože bylo těsto hodně křehké, dám ho do koláčové formy a až v ní rozválím malým válečkem) a zbylou menší část pak použiji na povrch.
Na rozválené těsto v koláčové formě (ideální je velikost 26 cm) rozetřu tvarohovou náplň . Tvaroh jsem důkladně utřela s mascarpone a oběma cukry. Přidala jsem vajíčko, citronovou šťávu a kůru.
Na povrch tvarohové náplně jsem rozložila ovoce ( ostružiny, borůvky a jahody) a mírně jsem vmáčkla do tvarohu.
Zbylé těsto jsem rozválela na plát silný asi 3mm a rozkrájela na různě široké proužky, kterými jsem na povrchu koláče vytvořila mřížku. Potřela rozšlehaným vajíčkem a dala do trouby předehřáté na 165 stupňů. Pekla jsem 45 min.

Na zahradě nám dozrává rybíz, takže určitě zkusím tento křehký páj také s rybízem a nějakou jinou náplní.

 

No comments:

Post a Comment